HE3C123M063BZSS
Manufacturer Part Number:
HE3C123M063BZSS
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 12000UF 63V 20% RADIAL
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
12000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.400" Dia (35.56mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
63 V