TIM475M025P0X
Manufacturer Part Number:
TIM475M025P0X
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.10mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
X
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.285" L x 0.170" W (7.24mm x 4.32mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
25 V