TIM475K025P0X
Manufacturer Part Number:
TIM475K025P0X
Part of Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 25V RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.240" (6.10mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
X
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.285" L x 0.170" W (7.24mm x 4.32mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25 V