TIM226K035P0Z
Manufacturer Part Number:
TIM226K035P0Z
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP TANT 22UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.390" (9.91mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
Z
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.600" L x 0.195" W (15.24mm x 4.95mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35 V