TDL105K025S1A
Manufacturer Part Number:
TDL105K025S1A
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP TANT 1UF 10% 25V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.280" (7.11mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.180" Dia (4.57mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
25 V