TAC226K035P07
Manufacturer Part Number:
TAC226K035P07
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL
Manufacturer :
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
7
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" Dia x 0.530" L (7.11mm x 13.46mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35 V