STE3300-16T3KI
Manufacturer Part Number:
STE3300-16T3KI
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 3300UF 10% 16V AXIAL
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
3300 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
T3
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.406" Dia x 0.766" L (10.31mm x 19.46mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
16 V