TARQ104K035
Manufacturer Part Number:
TARQ104K035
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 0.1UF 10% 35V AXIAL
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
Q
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35 V