TAAB335K050G
Manufacturer Part Number:
TAAB335K050G
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
3.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.193" Dia x 0.472" L (4.90mm x 12.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
50 V