TAAB156K020G
Manufacturer Part Number:
TAAB156K020G
Part of Description:
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.193" Dia x 0.472" L (4.90mm x 12.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
20 V