T197A156M030AS
Manufacturer Part Number:
T197A156M030AS
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 15UF 20% 30V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.42Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.219" Dia x 0.453" L (5.56mm x 11.51mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
30 V