ECS-F1CE155K
Manufacturer Part Number:
ECS-F1CE155K
Part of Description:
CAP TANT 1.5UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.130" Dia (3.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V