TDD1035163
- Manufacturer Part Number:
- TDD1035163
- Manufacturer/Brand:
- Evans Capacitor Company
- Part of Description:
- CAP TANT 16000UF 10% 35V RADIAL
- Manufacturer :
- Evans Capacitor Company
- Product Category :
- Tantalum Capacitors
- Capacitance :
- 16000 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 40mOhm @ 1kHz
- Failure Rate :
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- 0.327" (8.31mm)
- Lead Spacing :
- 0.400" (10.16mm)
- Lifetime @ Temp. :
- Manufacturer Size Code :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.400" L x 1.400" W (35.56mm x 35.56mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Type :
- Hermetically Sealed
- Voltage - Rated :
- 35 V