HC2D060122
- Manufacturer Part Number:
- HC2D060122
- Part of Description:
- CAP TANT 1200UF 20% 60V AXIAL
- Capacitance :
- 1200 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 500mOhm
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Size / Dimension :
- 0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 60 V