HC2B075221
- Manufacturer Part Number:
- HC2B075221
- Manufacturer/Brand:
- Evans Capacitor Company
- Part of Description:
- CAP TANT 220UF 20% 75V AXIAL
- Manufacturer :
- Evans Capacitor Company
- Product Category :
- Tantalum Capacitors
- Capacitance :
- 220 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 1Ohm
- Failure Rate :
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Manufacturer Size Code :
- B
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Axial, Can
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Hermetically Sealed
- Voltage - Rated :
- 75 V