M39006/31-0069
Manufacturer Part Number:
M39006/31-0069
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
WET TANT CAP
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 120Hz
Failure Rate :
M (1%)
Features :
Military, Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
0.641" (16.28mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.281" Dia (7.14mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
75 V