ST68-50T1KI
Manufacturer Part Number:
ST68-50T1KI
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 68UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
T1
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.219" Dia x 0.453" L (5.56mm x 11.51mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
50 V