T140D477K010AS
Manufacturer Part Number:
T140D477K010AS
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 470UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.351" Dia x 0.351" L (8.92mm x 8.92mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
10 V