T340D156K040AS
Manufacturer Part Number:
T340D156K040AS
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 15UF 10% 40V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.484" L x 0.287" W (12.30mm x 7.30mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
40 V