T356L336M035AT
Manufacturer Part Number:
T356L336M035AT
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 33UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.713" (18.10mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
L
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.350" Dia (8.90mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
35 V