T378C475K020AS
Manufacturer Part Number:
T378C475K020AS
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.225" (5.72mm)
Lead Spacing :
0.150" (3.80mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.185" L x 0.075" W (4.70mm x 1.91mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V