TPSV477M006S0055
Manufacturer Part Number:
TPSV477M006S0055
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2924
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.148" (3.75mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2924 (7361 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V