695D685X9020E2T
Manufacturer Part Number:
695D685X9020E2T
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 20V 2410
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.55Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2410 (6024 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.095" W (6.00mm x 2.41mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
20 V