199D186X9016D2V1
Manufacturer Part Number:
199D186X9016D2V1
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 18UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
18 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.400" (10.16mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
16 V