TPST106K006R1000
Manufacturer Part Number:
TPST106K006R1000
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
T
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric), 1210
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V