T351E395K035AT
Manufacturer Part Number:
T351E395K035AT
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 3.9UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
3.9 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.441" (11.20mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
35 V