593D685X9050E2TE3
Manufacturer Part Number:
593D685X9050E2TE3
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
550mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.170" (4.32mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
50 V