CWR11MH475KB
Manufacturer Part Number:
CWR11MH475KB
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917
Manufacturer :
KEMET
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Failure Rate :
B (0.1%)
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Manufacturer Size Code :
D
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287" Dia x 0.169" L (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35 V