298D475X0010P2T
Manufacturer Part Number:
298D475X0010P2T
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 0805
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.19mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
P
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.094" L x 0.057" W (2.40mm x 1.45mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V