F950G227MQAAQ2
Manufacturer Part Number:
F950G227MQAAQ2
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 220UF 20% 4V 1206
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.063" (1.60mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
Q
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
4 V