293D685X96R3B2TE3
Manufacturer Part Number:
293D685X96R3B2TE3
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.4Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.11mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
6.3 V