T370D475M035AS
Manufacturer Part Number:
T370D475M035AS
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.290" (7.37mm)
Lead Spacing :
0.180" (4.57mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.220" L x 0.110" W (5.59mm x 2.79mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35 V