T16D227K100EZSS
Manufacturer Part Number:
T16D227K100EZSS
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 220UF 10% 100V AXIAL
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm @ 120Hz
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.390" Dia x 1.062" L (9.90mm x 26.97mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
100 V