F971C336MNCHT3
Manufacturer Part Number:
F971C336MNCHT3
Part of Description:
CAP TANT 33UF 20% 16V 2917
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 135°C
Manufacturer Size Code :
N
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V