109D107X9060F2
Manufacturer Part Number:
109D107X9060F2
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 100UF 10% 60V AXIAL
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Failure Rate :
Features :
Wet Tantalum
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
F
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.796" L (7.92mm x 20.22mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
60 V