597D108X9004E2T
Manufacturer Part Number:
597D108X9004E2T
Manufacturer/Brand:
Vishay Sprague
Part of Description:
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2917
Manufacturer :
Vishay Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.173" (4.40mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
4 V