TCP1A335M8R
Manufacturer Part Number:
TCP1A335M8R
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 3.3UF 20% 10V 0805
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
3.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.8Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
P
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V