PCT10/10DM
- Manufacturer Part Number:
- PCT10/10DM
- Part of Description:
- CAP TANT 10UF 20% 10V 2917
- Capacitance :
- 10 µF
- Height - Seated (Max) :
- 0.114" (2.90mm)
- Manufacturer Size Code :
- D
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2917 (7343 Metric)
- Size / Dimension :
- 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 10 V