PCT10/16CM
- Manufacturer Part Number:
- PCT10/16CM
- Part of Description:
- CAP TANT 10UF 20% 16V 2312
- Capacitance :
- 10 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 2Ohm @ 100kHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.102" (2.60mm)
- Manufacturer Size Code :
- C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2312 (6032 Metric)
- Size / Dimension :
- 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V