PCT1.5/6BK
- Manufacturer Part Number:
- PCT1.5/6BK
- Part of Description:
- CAP TANT 1.5UF 10% 6.3V 1411
- Capacitance :
- 1.5 µF
- Height - Seated (Max) :
- 0.075" (1.90mm)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 6.3 V