TAP106K016GSB
Manufacturer Part Number:
TAP106K016GSB
Part of Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V RADIAL
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2Ohm
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.125" (3.18mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
D
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V