TPSF107M016R0200
Manufacturer Part Number:
TPSF107M016R0200
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 100UF 20% 16V 2312
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
F
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V