F950J107MTAAQ2
Manufacturer Part Number:
F950J107MTAAQ2
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1411
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.063" (1.60mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
T
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.106" W (3.50mm x 2.70mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
6.3 V