TAP476M016SCS
Manufacturer Part Number:
TAP476M016SCS
Part of Description:
CAP TANT 47UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3Ohm
Height - Seated (Max) :
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
J
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V