TACK105M010QTA
Manufacturer Part Number:
TACK105M010QTA
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 1UF 20% 10V 0402
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15Ohm
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Manufacturer Size Code :
K
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V