TAP476K006SCS
Manufacturer Part Number:
TAP476K006SCS
Part of Description:
CAP TANT 47UF 10% 6.3V RADIAL
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
F
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3 V