TPCL475K010R5000
Manufacturer Part Number:
TPCL475K010R5000
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 0603
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
L
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V