TAP475K035CCS
Manufacturer Part Number:
TAP475K035CCS
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
35 V