TAP224K035SCS
Manufacturer Part Number:
TAP224K035SCS
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 0.22UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.177" Dia (4.50mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
35 V