TAP156K025SRW
Manufacturer Part Number:
TAP156K025SRW
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 15UF 10% 25V RADIAL
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
F
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
25 V